Rzednięcie włosów lub ich utrata jest częstym zjawiskiem zwłaszcza u mężczyzn. Jednak z raportów lekarzy w ostatnim czasie wynika, że na tę dolegliwość cierpi także w przybliżeniu jedna piąta kobiet. Współczesna chirurgia estetyczna potrafi jednak poradzić sobie z tym problemem.
W sposób uproszczony ten zabieg medyczny można opisać następująco:
Na wyłysiałe lub pokryte rzadkim porostem miejsca przenosi się nowe mikroszczepy włosów, które „wstawia“ się w skórę i które rosną dalej jak inne włosy.
Utrata włosów jest przede wszystkim spowodowana procesem starzenia się, jest następstwem zmian hormonalnych i skłonności dziedzicznych. Przyczyną wypadania włosów może być jednak też stres związany z tragicznym wydarzeniem lub poparzenie. W takim przypadku transplantacja może mieć charakter odtwórczy.
Operacja
Cała operacja przeprowadzana jest w miejscowym znieczuleniem i może trwać stosunkowo długo (zależy od wielkości powierzchni przeszczepu). Dzieli się na dwie fazy:
- W pierwszej fazie pobiera się przeszczep skóry owłosionej – najczęściej z tyłu głowy. Wielkość pobranego przeszczepu może się różnić (wszystko zależy od rozmiarów łysiny), ale najczęściej ma on kształt paska o szerokości około 1,5 cm i długości 10 cm. Bezpośrednio przed zabiegiem włosy w miejscu pobrania należy przystrzyc na długość około 2 mm. Pozostałych włosów nie trzeba skracać.
- W drugiej fazie dzieli się pobrany pasek skóry na mniejsze części: miniszczepy, zawierające od 3 do 6 torebek włosowych i mikroszczepy, zawierające od 1 do 3 torebek włosowych. Mikroszczepy w odróżnieniu od miniszczepów stosuje się raczej do utworzenia przyszłej granicy włosów w celu zachowania późniejszego naturalnego wyglądu.
Przeszczepy włosów za pomocą mikropincety są wkładane w nacięcia, wykonane w przygotowanej do przeszczepu skórze. Nacięcia te tworzy się zwykle za pomocą specjalnego skalpela i ich wielkość miałaby w przybliżeniu odpowiadać wielkości wkładanych przeszczepów.
Po operacji
Po zakończeniu operacji na głowę zakładany jest sterylny opatrunek elastyczny, który nie tylko chroni zaszytą ranę w miejscu pobrania z tyłu głowy i umiejscowione przeszczepy, ale także zapobiega powstaniu większych obrzęków w miejscu transplantacji. Opatrunek zazwyczaj zdejmuje się piątego dnia po zabiegu i pacjent może sobie umyć włosy. W miejscu przeszczepów tworzą się drobne strupki. Wykonywanie masaży z użyciem oliwki z oliwek przyspieszy ich odpadanie (do 14 dni powinny one odpaść). Okres powrotu do pełnej sprawności wynosi około pięciu dni. Szwy z tyłu głowy po zaszyciu miejsca pobrania zdejmowane są po około dwóch tygodniach.