Odstające małżowiny uszne są stosunkowo częstą wadą wrodzoną, będącą powodem kompleksów szczególnie w okresie dzieciństwa, kiedy rówieśnicy potrafią bardzo unieprzyjemnić życie osobie z taką wadą. W życiu dorosłym odstające uszy również nie dodają pewności siebie. Wada ta może być jednostronna oraz powiązana z różnym kształtem i wielkością małżowin. Małżowiny uszne z punktu widzenia kształtu i budowy są niezwykle skomplikowanym organem. Otoplastyka może rozwiązać odchylenia od normalnej pozycji małżowin usznych, ich wielkości i kształtu. Odchylenia kształtu lub deformacje mogą być tak wrodzone, jak nabyte (efekt zranienia, wcześniejszej operacji itd.). Najczęściej wykonuje się przyciągnięcie odstających małżowin wraz z ewentualną modelacją kształtu lub zmniejszenie wielkości.
Operacja
Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Cięcie prowadzone jest w fałdzie za małżowiną uszną. Powstała blizna nie rzuca się więc w oczy i jest niewidoczna. Najpierw usuwa się nadmiar skóry za uchem, a potem oddziela się skórę od powierzchni chrząstki małżowiny usznej. Następnie chrząstkę przyciąga się do głowy i zaszywa skórę szwami wchłanialnymi. Operacja trwa jedną godzinę. Po operacji nakłada się na uszy patrunek elastyczny.
Po operacji
W dwóch pierwszch dniach po operacji uszy mogą boleć. Dolegliwości stopniowo znikają po zażyciu ogólnie dostępnych leków uśmierzających. Opatrunek na małżowinach pozostawia się na 7 do 10 dni. Po zdjęciu opatrunku zalecamy szczególną ostrożność. Oznacza to, że trzeba chronić małżowiny przed zranieniem, nie brać udziału w sportach zespołowych przez okres jednego miesiąca, a na noc chronić małżowiny paskiem elastycznym (opaska) lub opatrunkiem. Po miesiącu rana jest już dobrze zrośnięta.